Príprava na prácu v Anglicku: Čo potrebujete vedieť a vybaviť

Túžite začať pracovať v Anglicku, ale neviete, čo všetko treba vybaviť pred odchodom? V tomto článku sa dozviete o všetkých dôležitých krokoch k úspešnému zamestnaniu v tejto krajine.

Nájsť si vhodnú prácu

Prvým krokom je samozrejme nájsť si prácu, ktorá Vám najviac vyhovuje. Na to existuje množstvo webových stránok s ponukami zamestnania, ako napríklad Indeed alebo Totaljobs. Tiež môžete využiť služby personálnych agentúr, ktoré pomáhajú zahraničným pracovníkom nájsť vhodné pozície.

Vytvorenie profesionálneho životopisu

Aby ste zaujali potenciálnych zamestnávateľov, je dobré mať kvalitný a aktuálny životopis. Ten by mal obsahovať vaše doterajšie pracovné skúsenosti, vzdelanie, jazykové znalosti a ďalšie relevantné informácie. Pri písaní životopisu sa snažte použiť britský formát, aby ste zvyšovali svoje šance na úspech.

Vybaviť si vízum a pracovné povolenie

Vzhľadom na aktuálnu situáciu po brexite je potrebné vybaviť si pracovné vízum, ak nie ste občanom EÚ. Postup získania víza sa môže líšiť v závislosti od vašej kvalifikácie, pracovnej ponuky a dĺžky pobytu.

Skilled Worker Visa

Toto vízum je určené pre kvalifikovaných pracovníkov, ktorí majú pracovnú ponuku od britského zamestnávateľa. Na to, aby ste boli oprávnení podať žiadosť o Skilled Worker Visa, musíte mať sponzorstvo od zamestnávateľa, ktorý Vám poskytne tzv. Certificate of Sponsorship.

Youth Mobility Scheme

Ak máte medzi 18 a 30 rokov, môžete sa pokúsiť získať vízum prostredníctvom programu Youth Mobility Scheme. Tento program umožňuje mladým ľuďom spoznať britskú kultúru a pracovať tam na dobu do dvoch rokov.

Nájsť si ubytovanie

Ďalším krokom je nájdenie vhodného ubytovania v mieste, kde budete pracovať. Na to môžete využiť rôzne online platformy, ako napríklad Spareroom alebo Gumtree. Pri hľadaní ubytovania zvážte faktory, ako sú cena, poloha a dostupnosť dopravy.

Zmluva o nájme

Pri podpise zmluvy o nájme nezabudnite prezerať všetky podmienky a uistite sa, že rozumiete všetkým povinnostiam a právam, ktoré z nej vyplývajú. Tiež si prečítajte informácie o poistení a zabezpečení bytu.

Otvoriť si britský bankový účet

Aby ste mohli prijímať plat zo svojej novej práce, budete potrebovať miestny bankový účet. Pre otvorenie účtu budete potrebovať doklady totožnosti a doklad o adrese. Niektoré banky poskytujú špeciálne služby pre zahraničných občanov, ako napríklad Barclays alebo HSBC.

Zabezpečte si zdravotné poistenie

V Anglicku je poskytovanie zdravotnej starostlivosti zabezpečené prostredníctvom National Health Service (NHS). Aby ste mohli využívať služby NHS, musíte sa zaregistrovať u miestneho praktického lekára (GP) a vybaviť si NHS číslo.

Európska zdravotná preukaz

Ak ste občanom EÚ, môžete naďalej používať svoju Európsku zdravotnú preukaz (EHIC) pri návšteve lekára alebo nemocnice. Týmto spôsobom budete mať prístup k potrebnej zdravotnej starostlivosti za rovnakých podmienok, ako miestni občania.

Dôležité dokumenty, ktoré budete potrebovať

Pred odchodom do Anglicka skontrolujte, či máte so sebou všetky dôležité dokumenty, ako napríklad:

  • Platný cestovný pas alebo občiansky preukaz
  • Vízum a pracovné povolenie
  • Doklad o ubytovaní
  • Potvrdenie o zamestnaní (Contract of Employment)
  • Životopis a referencie
  • Zdravotný preukaz alebo NHS číslo

Keď máte všetko potrebné vybavené, môžete sa tešiť na nový život v Anglicku a úspešné zamestnanie. Veľa šťastia!